Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

Zajímavé

          Dejte šanci pitbulům!

"Jen hlupák vynáší rychlé soudy bez znalostí důležitých faktů"

Troška čísel

1.   Pitbul je ve statistice počtu případů pokousání člověka vztažené na počet jedinců plemene na 28 místě !!!

 

2.   Na 35.000 jednotlivých pokousání člověka psem jich na pitbula připadá 15 tj 0,043% !!!

 

3.   Největší četnost 90-95% těžkých pokousání způsobených psem mají na svědomí tradiční "služební plemena -němečtí ovčáci,dobrmani a rotwaileři a nikoliv "bojoví psi".

 

4.   Ve Velké Británii bylo na základě politicky motivovaného zákona* zabito více než 5.000 psů.        

      Neoficiální odhady hovoří o číslech 2-3x větších přičemž část těchto nebohých zvířat mělo tu smůlu, že

      bylo pitbulovi podobné ( což může být kterýkoliv kříženec boxera nebo ohaře,dalmatina apod.)

 

5.   Další bestiální zákon ve Francii počítá s vyhubením asi 40.000 psů.Přičemž zcela v duchu tohoto zákona byli nepokrytě porušována lidská práva majitelů například jim byly rušeny nájemní smlouvy na bydlení nebo byli pokutováni za vstup do veřejných dopravních prostředků.

 

Proč pitbul není nebezpečný pro lidi

1.   Protože na to není geneticky naprogramován! Po celá staletí byl tento pes selektován pro boj se zvířaty( stejně jako ostatní lovečtí psi a terriéři obzvlášť). To znamená ,že jeho přirozenými protivníky jsou zvířata a ne lidé.Dodnes se v řadě zemí používá pitbul jako pracovní plemeno pro lov.

 

2.   Existuje řada plemen která byla vyšlechtěna výhradně proti člověku! Nejrozšířenější plemena šlechtěná na primární agresivitu proti lidem je to především řada služebních a hlídacích plemen. 

    Pitbul nikdy takto šlechtěn nebyl!!!

    Nezaměňujme šlechtění a výcvik. Šlechtění je mnohogenerační záměrné potlačování nebo podporování určitých vlastností a jejich zapracování do genetiky rasy.  Výcvik je to co psa naučí více nebo méně zkušený majitel.V drtivé většině se nedaří vést výcvik proti směru šlechtění, neboť jsou zde na překážku geny. 

    Taky čísla hovoří zcela jasně, v případech těžkého poranění při napadení psem se jednalo v 95% o služební plemena a nikoliv o bojové psy!!!

3.  Pitbull byl geneticky programován na to aby na lidi neútočil!!! Naprosto jednoduché vysvětlení: pitbul je ringový pes a v ringu se kromě bojujících psů pohybují oba majitelé a rozhodčí a už od 18 století kdy byly tyto zápasy provozovány bylo naprosto nežádoucí aby tento pes reagoval na cokoliv jiného než na psího protivníka.

V pravidlech těchto zápasů se dodnes běžně používá rituál v kterém je pas vykoupán, osušen a vypuštěn k soupeři majitelem konkurenčního psa. ( Nevím kolik dobrodruhů by se odvážilo toto provést u jakékoliv jiné rasy psa).

 

4.   V americké historii se zápasníci často prodávali jiným chovatelům pro účely oživování linií a vylepšování chovu. U psů tedy nevznikala fixace na konkrétního člověka, ale pes měl rád všechny lidi ,kteří jej krmili starali se o něj a v neposlední řadě jej ošetřovali po zápase.Paradoxně tedy ony proklínané zápasnické vlastnosti jsou tou nejlepší jistotou naprosté bezpečnosti těchto psů.

 

5.   Tvrdou selekcí vrhů byl vytvořen velmi silný,odvážný,ale psychicky vyrovnaný pes protože, jak bylo prokázáno jakákoliv primární agresivita je známkou psychické lability a výrazně diskvalifikuje psa při zápase. Je to stejné jako např . při boxu, karate nebo jiném lidském zápase kdy vítězí ten kdo dokáže pracovat resp. bojovat s chladnou hlavou a při boji "přemýšlí" kde se soupeř odkryje , kde má slabé místo a co asi chce udělat v příštím okamžiku.Zatímco rozzuřený protivník beze smyslu mlátí kolem sebe hlava nehlava a i když opticky vypadá strašně, zákonitě musí prohrát.

Takže pitbul není a nikdy být nemůže primárně agresivní pes.

 

6.   Většina veterinářů vzpomíná na pitbuly velmi dobře jako na neagresivní a trpělivé pacienty , kteří si nechají na rozdíl od ostatních plemen líbit téměř cokoli.

 

 

 

Co pitbul není 

1.   Pitbul není pes, který jako pitbul vypadá!

 

2.   Na 100% poznáte pravého pitbula podle registračních dokladů, ale jinak téměř nemáte šanci. Posuďte sami: váha se pohybuje od 15kg po 40 a více. Barvu může mít jakoukoliv! Uši může mít kupírované a nebo taky ne. Ocásek může mít normální jako prut nebo zkrácený jako u dobrmana. Charakteristická široká hlava je stejná jako u např.staforda,argentinské dogy,kříženců výše jmenovaných nebo kříženců rotwailera,boxera,buldoka,am.buldoka a dokonce i dalmatina a podobně.

Jak sami vidíte rozsah toho jak pitbul může vypadat je velmi značný.Zkušení chovatelé mají v některých případech sami rozeznat pita, stafa nebo podařeného křížence. Někdy sami majitelé si nemohou být jisti co vlastně koupili pokud nemají registrační doklady A.D.B.A. od ověřeného chovatele. Ze tří -čtyř "vhodných" kříženců nepoznáte pitbula se 100% jistotou alespoň podle vzhledu.

 

Snad jedině novinář a policista mají naprostou jistotu o kterou rasu se jedná a pitbula poznají a) potmě b) z popisu svědků.

 

3.   Pes, který se jako pitbul nechová není pitbul!  A pitbul neútočí bezdůvodně na člověka.Jde o tzv."cur"-ořechy převážně křížence, kteří mají největší podíl na případech pokousání člověka.Lidé si zvykli rozeznávat rasy psů podle vzhledu (FCI) a ne podle charakterových a pracovních vlastností.

Všimněte si, že v téměř žádném případě pokousání není dokázána identifikace psa. Většinou se postupuje následovně:" Jak ten pes vypadal?  No...menší, svalnatý a měl kupírované uši a větší hlavu. Aha, tak to byl pitbul!!!

 

4.   Pitbul není smečkový pes! Protože nikdy ve smečce nežil a není na smečkové spolužití programován.  Nesnese se s žádným jiným psem pokud tento není výrazně submisivní a nechá si všechno líbit, toto platí i když psi vyrůstají vedle sebe. Proto jsou velmi nevěrohodné zprávy že pitbul například se stafordem se vrhli na člověka. Proč by to dělali když daleko zábavnější a jednodužší" je rozdat si to mezi sebou! Pravý pitbul by rozhodně nezaváhal.

 

 

Jaký je Americký Pit Bull Terriér

Je to klidný, vyrovnaný  a velmi inteligentní pes , silný se sportovním duchem,neskutečně tvrdý k sobě i k svým soupeřům. Vynikající přítel a důrazný ochránce rodiny,velmi trpělivý k dětem.Lump a někdy až poťouchlý uličník v dobrém slova smyslu.Nudit se s ním zrovna nebudete.

A samozřejmě velký rváč, který s neskrývaným potěšením vyhledává jakoukoliv rvačku zvláště s většími psy - genetický pozůstatek bojovné minulosti plemene.Náhubek na procházkách  je zde rozhodně na místě,ne kvůli lidem, ale kvůli psům.Pitbul miluje lidi!

 

Pitbul v ČR a zahraničí

Zatímco v některých zemích hlavně německu a okolních zemích je pit vnímán jako pes pasáků a dealeru drog (curs) . Přičemž psi samozřejmě nemůžou za to kdo si je koupí.

V ČR je vývoj podstatně jiný.Cena pravého pitbula se pohybuje v průměru mezi 20-40000 (asi 1000dolarů). Existují vzácné vyjímky kdy se cena pohybuje ve 100vkách tis. Kč. Asi 90% našich psů je potomků importu s USA a jsou registrováni v hlavní rodové knize.

Tyto psy si tím pádem můžou pořídit pouze lidé, kteří jsou schopni ocenit vlastnosti plemene nebo pro další chov.Od počátku si proto pity kupovali spíše majetnější lidé, podnikatelé a fandové .

 

Takže velmi zjednodušeně se dá říct , že i když  ve Francii a Německu si "curs" pořizují podezřelá individua ( ale jistě nejen oni)u nás si pitbula pořizují v drtivé většině normální,ohleduplní a slušní občané převážně ve střední příjmové kategorii.

 

Pitbul není vrah ani zabiják, ale kamarád

Kdo nevěří ať se příjde podívat na největší evropskou pitbulí výstavu do Brna ve dnech 26. a 27.8.2000 v kempu Obora u brněnské přehrady.

To co tam uvidí je jako z jiného světa : 7-8 leté děti vystavují v soutěži "Junior handling" dospělé psy, profesionálně ukazují rozhodčímu zuby pitbula a zkus. Další rodinky s dětmi a svými "zabijáky" soutěží v různých disciplinách .

Žádná monstra, žádné krvelačné bestie,žádná stříkající krev a podobné nesmysly.

 

Ale všichni tito lidé se bojí.Bojí se o své psy , o své kamarády až nějaký zpitomělý úředníček vymyslí zákon, který umožní některému politikovi křičet: "Národe podívej co naše strana dělá pro tvoji bezpečnost-zakázali jsme chov těch bestií , které už roztrhaly tolik lidí! Už můžeš klidně spát protože my se o Tebe postaráme a nezapomeň na to u volební urny!"

Stejný průběh totiž byl v Anglii i Francii.

 

 

Jak to je se zápasy

Ano pitbul byl vyšlechtěn pro psí zápasy! Většinu lidí jímá znechucení a odpor když o něčem takovém slyší.

Obraz který je uměle vzbuzován pak vypadá takto:

Někdo si koupí pita pro zápasy, krmí ho krvavým masem, případně ho trápí hlady a ke zvýšení agresivity ho mlátí železnou tyčí nebo řetězem aby v něm vzbudil nenávist a agresivitu vůči všemu živému. V ringu pak lidi sázejí 10 až 100 tisícové částky a štvou psy proti sobě tak dlouho až jeden úplně roztrhán zemře. Celou tu dobu pak samozřejmě všude stříká krev .

Hm, tak takhle si to představují páni novináři a následně i zblbnutá část veřejnosti.

 

Jak je to ve skutečnosti?

Začnu z jiné stránky. Přemýšleli jste jak byl vyšlechtěn například jezevčík,chrt,maličká čivava a podobně?

Příroda je rozhodně nestvořila , vytvořil je člověk! A jak asi ? Z vrhu vybral ty mláďata, která splňovala požadavky a ostatní .....utratil.Dalším křížením dostal vrh kde chtěných mláďat bylo více a ostatní opět utratil.Říká se tomu selekce a ručím vám za to, že stejným způsobem se postupuje u všech člověkem chovaných zvířat!!!

Koně, krávy,psi,kočky na co se podíváte se šlechtí tímto "humánním" způsobem a vždycky bude ...pokud genoví inženýři nás nenaučí nějakým způsobem programovat geny uměle.

Některá zvířata postupovala zvláštní druh selekce.Například šarplaninci nebo kavkazští pastevečtí psi byli házeni do jámy s vlky nebo medvědem. Ti stateční , silní a bojovní pak byli zachráněni pro chov a ostatní ponecháni svému osudu . Zřejmě to byl jediný způsob jak vyselektovat rasu psů , která bude schopna ubránit stáda a obydlí před divokými šelmami.V původních zemích se tato selekce opět provádí do dnes. Jakmile se šlechtění přestane provádět dříve nebo později dochází ke ztrátám požadovaných vlastností.

Pitbula házeli do jámy s býky, medvědy, jinými psy proto aby vyšlechtili nejstatečnějšího a nejodvážnějšího psa všech dob. Psa který se ničeho nebojí ...ani vlastní smrti i když to zní morbidně, a který bude svého pána a jeho rodinu doprovázet třeba do pekla.Dnes můžeme říct že se to povedlo! 

Pitbul není jen pes, je to symbol nezměrné odvahy a taky lásky k člověku, ale to může pochopit jen někdo kdo měl v životě to štěstí a tu čest,že s ním mohl žít.  

 

Ale vraťme se k zápasům. Asi 99% dnešních zápasů má stejný účel jako kdysi. Snem každého chovatele je vyšlechtit nejlepšího a nejstatečnějšího psa, budoucí legendu a založit tak vlastní linii.

 

Aby tohoto mohlo být dosaženo byla vytvořena pravidla, která jsou poměrně přísná a spoustu senzacechtivých by očividně zklamala.

Jako perličky Vám předložím alespoň několik ukázek:

Když jsou psi proti sobě a jeden z nich nechce jít k druhému - Zápas končí!!!

Když se při útoku 1ze psů odvrátí tělem nebo jen odvrátí hlavu - Zápas končí!!!

Před zápasem si majitelé vymění psy tak aby vypouštěli z ruky cizího psa!!!

Majitelé psů mohou zápas ukončit kdykoliv!!!

Co z toho plyne:

1.     pes se nemusí prát když sám nechce!

2.     pes může kdykoliv vzdát zápas!

3.     majitel může kdykoliv vzdát zápas!

4.     pitbul není nebezpečný ani cizímu člověku.

5.     psí zápasy v drtivé většině sledují chovatelské záměry.

 

Na rozdíl od novinářských fantazií zápasy nejsou krvavou podívanou posetou mrtvolkami roztrhaných psů.

Jeden americký rozhodčí který chová pitbuly a selektuje tímto způsobem svůj chov potvrdil , že od svých 17 let viděl pouze 3 mrtvé psy této rasy a to mimo ring. Jedná se o jednoho z legendárních chovatelů psů a pánovi bylo něco přes 60. Měl v té době za sebou několik 100 zápasů! Podobné údaje potvrzují i další velcí světoví chovatelé a literatura.

Princip je jednoduchý : Pitbul je můj přítel a i když opakovaně prohraje v ringu přece ho nenechám zbytečně umřít. Navíc pes má i svou chovatelskou cenu,která  je vždy mnohonásobně větší než případná výhra.

Nebavím se o excesech, které jsou v každé oblasti lidské činnosti a právě proto nelze připustit aby jimi bylo ovlivňováno veřejné vědomí.Vyskytlo se několik případů kdy řidiči schválně najížděli do lidí ( i v ČR) a přesto nikdo se neodváží tvrdit, že "všichni řidiči jsou vrazi" ! Nechápu proč by toto mělo platit u pitbula.

 

Kdo bude další obětí bulváru

Dnes to budou pitbulové, zítra jiné plemeno , pozitří koně ( protože dostihy jsou trápení zvířat)…pak třeba motorky...Vždy se najde důvod, aby se pro dobro občanů něco zakázalo!!! Téměř vždy se najdou lidumilné argumenty ve stylu kdo chce psa bít klacek si najde!

 

 

Někdo mi chce vzít můj majetek! 

A co je mnohem horší, někdo mi chce vzít člena rodiny !!!

 

 

"Trestejte konkrétní lidi, kteří jsou jediní odpovědní za konkrétní činy". Ne psy, to jsou  jen další oběti lidské hlouposti!

 

TOPlist